Bebek Bakımı ve Beslenmesi

Yeni doğan bebek bakımı ve beslenmesi annelerin en fazla merak ettiği konular arasında yer alıyor. Bebek bakımında özenle davranan ve bebeği için her şeyin kusursuz olmasına dikkat eden anneler bebeklerin dünyaya geldikleri ilk günlerde daha da hassas davranmaya özen gösteriyor. Özellikle doğum sonrası acemilik yaşayan anneler kısa sürede ne yapmaları gerektiğini kavrayabiliyor.

Bebeğin Doğduğu İlk Gün

Bebeğin doğduğu ilk gün anne muhtemel biraz rahatsızlık hissedebilir. Ancak bu durum çoğu zaman bebek bakımı ve beslenmesi konusunda anneyi etkileyecek boyutta değildir. Bebek bakımı ve beslenmesi ile ilgilenen anne bebeğini önceden temizlediği rahat zıbınlarla giydirmelidir. Bebeği ince bir battaniye ile biraz sarmak iyi olacaktır. Mevsimsel durumlara veya hastane odasının sıcaklığına göre durum değişebilir. Biraz daha kalın battaniye kullanılabilir. Beslenme konusunda ise anne bebeğini bol bol emzirmelidir. Hemşirenin yönlendirmeleri ile bebeği doğru pozisyonda tutan anne bebeğini sık sık emzirmelidir.

bebek bakımı ve beslenmesi
bebek bakımı ve beslenmesi

Evde İlk Gün

Bebeğinizi hastaneden eve getirdiğinizde evde bebeğe ait bir yer hazırlanmış olmalıdır. Bebeğin yatacağı yatak ve kullanacağı kıyafetler mutlaka temiz olmalıdır. Eve geldiği gün ev sıcaklığının mutlaka ayarlanmış olması gerekir. Bebeği akşam ılık bir su ile yıkayarak uyutmak ona iyi gelecektir. Bunun dışında ise zaten çoğu zaman uyuyan bebeğinizi saat başı emzirmeniz gerekir.

Bebeğinizi Emziremiyorsanız Ne Yapmalısınız?

Bebeğin anne sütü ile beslenmesi sağlıklı gelişimi açısından oldukça önemlidir. Eğer herhangi bir sebebe bağlı olarak bebeğinizi emziremiyorsanız bu durumda doktorunun önerdiği bir formül mama kullanmalısınız. Formül mamaların kullanılışı üzerinde yazmakla birlikte gereli adımları takip ederek mamayı hazırlayabilirsiniz. Bebek bakımı ve beslenmesi ile ilgilenen anne gerekiyor ise mama beslenmesini de saat başı gerçekleştirmelidir.

bebek bakımı ve beslenmesi
bebek bakımı ve beslenmesi

Bebeğin Temizlenmesi

Yeni doğan bebek ilk günlerde çok fazla dışkı yapabileceğinden altını sık sık kontrol etmek gerekir. Altı sık değiştirilmeli ılık su ile ıslatılmış pamuk ile altı silinmelidir. Bunun dışında bebek evin sıcaklığına bağlı olarak hemen her gün yıkanmalıdır. Yıkamak için ise ılık su bir bebek küvetine doldurulmalı ve fazla oyalanmadan bebek yıkanmalıdır.

Bebek Bakımı ve Beslenmesi

Bebek bakımı ve beslenmesi özen isteyen bir konudur ve her anne bu konuda zaten oldukça özenli davranır. Bebeğin bakımı ilk günlerde hassasiyet ister ve bu hassasiyet sürekli olarak anne tarafından devam eder.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir