Bebek Bekleyen Anne Adaylarına Uyarılar

Hamilelik dönemini sağlıklı ve rahat geçirebilmek için anne ve baba adaylarının bazı davranış ve alışkanlıklarını değiştirmeleri gerekmektedir. Hamile olan anne adaylarının gebelikte beslenme durumu düzenli olmalı ve günlük yeterli saatte uykularını almaları çok önemlidir. Ayrıca gebe kişinin strese ve üzüntüye neden olabilecek faktörlerden mümkün olduğunca uzak durması gerekir.

Hamilelik Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamile kalmak ve bebek sahibi olmak isteyen kişilerin önce doktora gidip rutin kontrollerini yaptırması ve belirli bir süreç içinde gebeliğe hazırlanması ileride çıkacak bir çok sorunun önünü kesip engel olabilir ve önlem alınmasını sağlar. Gebelik kadın için fizyolojik doğal bir dönem olsa da kişilerin bazı alışkanlıklarını değiştirmeleri gereklidir.
Kronik bir hastalığı olan yada düzenli bir şekilde hastalığa bağlı olarak ilaç kullanan bayanların gebe kalmadan önce mutlaka bu bilgileri doktoru ile paylaşması gerekir. Epilepsi, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gebelik öncesi dikkat edilmesi ve önlem alınması gereken hastalıklardır.

Gebelikte beslenme
Gebelikte beslenme

Hamilelik öncesi kilo kontrolü büyük önemlidir. Hamile kalmadan en az 3 ay önce folik asit kullanılmaya başlanmalıdır. Gebeliğin ilk aylarında tiroit, kan sayımı, hepatit ve idrar tetkikleri yapılmalıdır.

Gebelikte Beslenme Dönemi

Gebe bayanların kendilerini bulaşıcı hastalıklardan korumaları gerekir. Bulaşıcı hastalıkların olduğu ortamlardan uzak durmalıdırlar. Çok uzun süre sauna ve çok sıcak banyolara girmemeliler. Röntgen merkezleri ve manyetik alan gibi bebeğe zarar verecek ortamlara asla girmemeleri gerekir.

Bebek bekleyen bayanlar için beslenme çok önemlidir. Gebelikte beslenme anne ve bebek sağlığı için önem arz eder. Folik asit açısından oldukça zengin olan yeşil yapraklı sebzeler, taze meyve ve sebzeler, et süt ve yumurta gibi protein bakımından zengin gıdalar ile beslenilmelidir.

Gebelikte beslenme
Gebelikte beslenme

Tüketilecek olan sebze ve meyveler bol su ile yıkanmalı ve asla çiğ et tüketilmemelidir. Anne adayı et ile temas etmişse eller bol su ile güzelce dezenfekte edilmelidir. Dondurulmuş gıdalardan uzak durmak gerekir. Anne adayının sigara kullanmak gibi kötü bir alışkanlık varsa mutlaka bırakmalı ve sigara içilen ortamda dahi bulunmaması gerekir.

Uzun süre aç kalmaktan kaçınmalı ve ana öğünlerde aşırı yemek yemekten uzak durmaları gerekir. Çok tuzlu ve baharatlı gıdalar tercih edilmemelidir.

Gebelikte beslenme konusunda çay, kahve, kola gibi kafein içeren içeceklerden uzak durmaları tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir