Bebeklerde Kasık Fıtığı Nasıl Anlaşılır?

Fıtık karın duvarında oluşan çatlaklardan organların dışarı çıkması sonucu oluşur. Özellikle erkek bebeklerde görülme oranı daha fazladır. 100 erkek bebekten üçünde kasık fıtığı oluşur. Prematüre doğan ve kilosu düşük olan bebeklerde görülme olasılığı da yüksektir. Kasık fıtığı tedavisinin geciktirilmesi kısırlığa varan sonuçlar doğurabilir.

Kasık Fıtığı Oluşma Süreci

Erkek bebek anne karnındayken testisleri karın boşluğunda gelişir. Gelişen testisler hamilelik sürecinin son iki ayında kasık bölgesinde bulunan kanallar yoluyla keseye iner. Doğum yaklaştığında bu kanallar tamamen kapanır. Ancak kanalların kapanmaması durumunda bağırsaklardan biri kanaldan geçerek keseye girmeye çalışır. Bu durum kasık fıtığı denilen hastalığa neden olur. Açık kalan bu kanallardan karnın içinde bulunan sıvı akar ve bölgeyi şişirir. Buna tıp dilinde hidrosel denir. Bu durum bebeğe rahatsızlık verir ve bacağını tam açamaz. Şişlik bebek ıkındığında daha belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Bazı bebeklerin ise hafif sarımsı ve yeşil renkte kustuğu görülür.

Kız Çocuklarda Kasık Fıtığı

Kız çocuklarda da erkeklerinkine benzer kasık kanalları oluşur. Bu kanallar kapanmadığı taktirde bazen bağırsak bazen de yumurtalıklar dışarı fırlar. Kasıkta fındık büyüklüğünde bir şişlik meydana getirir. Bu da kasık fıtığı oluşturur.

Kasık Fıtığının Tehlikeleri

Kasık fıtığı bağırsak düğümlenmesine neden olur. Burada meydana gelen sıkışmalar organların çürümesine yol açabilir. Uzun süre tedavi edilmezse kısırlığa yol açar. Kasık fıtığı ilerlediği dönemlerde hayatı ciddi şekilde tehlikeye sokar.

Kasık Fıtığı Tedavisi

Fıtık tedavisinde en iyi yöntem ameliyattır. İşinin ehli uzmanlar tarafından yapıldığında riskleri çok azdır. Fıtık ameliyatı teşhis konduktan sonra bir kaç gün içinde yapılmalıdır. Bebeğin yaşı ne kadar küçükse ameliyat o derece rahat geçer. Bir yaşından küçük çocuklar ameliyatı takip eden 8-10 saatlik süreçte normale döner. Daha büyük çocuklarda bu süre 2-3 gündür. Ameliyattan 3 saat sonra bebekler evlerine gönderilir. Bu şekilde hem daha çabuk iyileşir hem de hastanede enfeksiyon kapma riski ortadan kalkar. Tedavi edilen fıtık tamamen ortadan kalkar. Ancak fıtık oluşumu tekrarlayabilir. Fıtığın tekrarlama riski kız çocuklarda çok daha fazladır. Kasığın ameliyat edilen tarafında fıtık oluşumu çok zor görülür. Ama diğer tarafta uygun koşullar oluştuğunda fıtık görülebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir