Bebeklerde Ve Çocuklarda Rota Virüs Enfeksiyonu Nedir?

Rota virüsü, her yaşta akut karın ağrısı oluşturur ve barsak rahatsızlığına neden olur. Büyük çocuklarda ve yetişkinlerde hiçbir semptom oluşmayabilir. Küçük çocuklarda ve bebeklerde ise kusma ve ishal yapar. Bebeklerde ve çocuklarda rota virüsü çok ağır enfeksiyona neden olabileceği için sıvı kaybı oluşturabilir ve buna bağlı olarak ölümlere yol açabilir.

Rota Virüsü Nasıl Bulaşır?

Rota virüsü, insandan insana ağız ve dışkı (oral ve fekal) yollarıyla bulaşır. Yani elinizde dışkı bulaşığı olduğunda kendi ağzınıza veya başka birinin ağzına dokunduğunuzda virüs bulaşır. Bulaşan ellerle insandan insana virüs geçişi en çok rastlanan bulaşma şeklidir.

Rota Virüs Semptomları

  • Rota virüsü, genel olarak bulantı, kusma, hafif ateş, sulu dışkı oluşturur.
  • Semptomlar genelde 2-3 süren hafif ateş ve kusmayla birlikte başlar. İshal tipik bir şekilde 4. ve 5. günlerde ortaya çıkar.
  • İyileşme tam bir tedaviyle gerçekleşir. Sıvı takviyesi ve elektrolit ilave edilmezse ağır ishal sebebiyle ölüme kadar gidebilir.

Tedavi

Rota virüsü tedavisi için önerilen bir ilaçla tedavi şekli yoktur. Çocuklarda sıvı takviyesi ile tedavi edilebilir.

Bebeklerde Rota Virüs Enfeksiyonu Tedavisi

Bebeklerde anne sütü çok önemlidir, anne sütüne ek olarak beslenme formülü uygulanabilir. Bebeklerde kusma olduğunda her seferde anne sütüne ya da mamaya ilave olarak 56-112 gram ORS ya da benzeri bir solüsyon verilmelidir.

Çocuklarda Tedavi

Çocuklar ORS içmeyi reddedebilirler, bu durumda sporcu içecekleri, gazoz ve kola gibi içecekler verilebilir. Yemeklerde et, yoğurt, kompleks karbonhidratlar, meyve ve sebze tüketmelidirler.

Çocuğunuzda, idrar çıkışı azaldıysa, ağzı, dudakları ve dili kuruyorsa, gözler çukura kaçmış gibi duruyorsa, cildi kuruysa, soluk renkliyse, sinirli ve huzursuz bir hali varsa, kusmuk veya dışkıda kan varsa, karnında şişlik varsa, ateşi 38.9 ‘dan yüksekse ve düşmüyorsa hemen bir doktora görünmelisiniz.

Rota Virüsü Aşısı

ABD’de 2006 yılından beri rota virüsü aşısı kullanılmaktadır. Aşı ağızdan verilmekte ve herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir