Dost Yüreklerin Sağlık İle Buluştuğu Yer

Bulaşık makinesinde asla yıkamamanız gereken mutfak gereçleri

0 2.513

Mutfakta elimizi kolaylaştıran, bizler için büyük kolaylık sağlayan bulaşık makinesine elimize ne gelirse atmamak lazım çünkü bazı gereçlerin ömrünü olabildiğine kısaltıyor.

 

Alüminyum pişirme gereçleri

Alüminyum pişirme gereçleri

 

Bu tür malzemeler bulaşık makinesinde yıkandığında renk değiştirebilir, yıpranabilir. Bu yüzden elde yıkamanız önerilir.

 

Ahşap mutfak gereçleri

Ahşap mutfak gereçleri

 

Ahşap mutfak gereçleri ısı ve deterjan ile şekil değiştirip, deformasyona uğrayabilirler. Bunun yanı sıra ürünler şişme ve çatlama yapabilir. Eğer makinede yıkıyorsanız bu işleme hemen son vermeniz gerekiyor.

 

Antik yemek takımları

Antik yemek takımları

 

Bu tarz yemek takımlarında altın kaplama mevcuttur ve genellikle el boyamasıdır. Yemek takımlarını makineye attığınız taktirde altın kaplamalar ve boyalar soyulacaktır. Bu antika eşyaları kaybetmeyi kim göze alabilir ki?

 

Demir döküm tavalar

Demir döküm tavalar

 

Demir döküm tavaları mutlaka elinizde yıkayın. Hatta elinizde yıkarken bile ılık su ile durulayın. Ardından deterjan kullanmadan tuzla ovalayarak lekelerden arındırın. Aksi halde demir döküm tavalar pişirme özelliklerini tamamiyle kaybedecektir.

 

Rende

Rende

 

Yumuşak gıdaları rendelediğinizde, bulaşık makinesinde yıkasanız bile istediğiniz temizliğe ulaşamayacaksınız, çünkü bu gıdalar rende deliklerine yapışacaktır. Dolayısıyla elde yıkamak çok daha mantıklı olacak.

 

Şef bıçakları

Şef bıçakları

 

Eğer makinenizin yatay bıçak yerleştirme haznesi yoksa kesinlikle dik bir şeklide çatal-kaşık haznesine koymayın çünkü dikey olarak yerleştirdiğiniz bıçaklar makinenin plastiğini kesebilir. Bu yüzden makineye koymanız bulaşık makinesine zarar verebilir.

Yorumlar