Cilt Bakım Kürleri

Günümüzden bu güne kadar ergenlikten başlayan cilt sorunları hangi yaşta olursanız olun devam etmektedir. Cilt sorunları sadece bayanlarda değil, erkeklerde de bulunmaktadır. Yaşanan cilt problemlerinin tamamen sonlanması mümkün değil ama bir nebze de olsa azalmasına sebep olacaktır.

 

Cilt sorunlarınızı azaltmak ve cildinizin daha hoş görünmesini sağlayacak, cilt bakım kürleri için doğal malzemeler kullanılmalıdır. Cilde herhangi bir kimyasal madde zararı olmayan, evinizde bulunan malzemelerle yapacağınız ve hatta evinizde zaman geçirirken uygulayacağınız cilt bakımı için kür tarifleri aşağıda listelenmiştir.

  1. Limon ve Bal Kürü:

1 yemek kaşığı bal (tamamen gerçek olacak), ve yarım limon ile yapacağınız karışım; cildinizi tamamen parlak ve yumuşak hissetmenizi sağlayacaktır.

  1. Salatalık Kürü:

Sadece birkaç salatanın suyu ile sadece yarım saat yüzünüze sürmeniz ve iki dilim salatalığı salata suyu ile göz çevrenize tampon yaparak salatalık dilimlerini yerleştirdiğinizde, hem göz çevrenizdeki kazayağı dediğimiz kırışıkları, hem de cilt parlaklığı için mükemmel bir kür.

  1. Zeytinyağı ve limon:

1 adet limonun suyu ve 3-4 damla zeytinyağını karıştırın. Karışımı hazırladıktan sonra elinize sürün ve muhteşem yumuşak cilt sonucuna ulaşın.

  1. Bal – Zeytinyağı:

Bir fincan zeytinyağı ve bir çay kaşığı balı karıştırın. Uygulamaya geçmeden önce ellerinizi 5 – 6 dakika ılık suda bekletip, hazırladığınız karışımı ellerinize masaj yaparak uygulayın. Elleri nemli kalmasını sağlar.
5.Limon suyu – Yoğurt:

Bir kase yoğurt ve 1 adet limon suyunu karıştırın. Hazırladığımız karışımı yüzünüze yayın ve 15 dakika bekleyin. Kuruyan maskeyi ılık su yardımı ile yıkayın. Siyah noktalar için birebir.
6.Kaymak – Elma:

1 adet elma ve 3 yemek kaşığı kaymak yardımı ile kırışıklığa mükemmel çözüm. Robota 1 elmayı (soyulmuş olacak) ve 3 kaşık kaymağı 3-4 dakika karıştırın. Hazırladığınız karışımı yüzünüze sürün 10-15 dakika sonra ıslak mendil veya bez yardımı ile temizleyin. Haftada bir kez mutlaka uygulayın.

7.Süt ve yumurta sarısı:

Bir tane yumurta sarısı ve 1 yemek kaşığı süt karışımını hazırlayın. Fırça kullanarak yüzünüze yayın ve ince bez veya mendil yardımı ile yüzünü kapatıp, 15 dakika bekledikten sonra ıslak mendil yardımı ile temizleyin. Yüz nemlendiricisi olarak kullanabilirsiniz.

  1. Zeytinyağı ve karnabahar:

8-9 adet karnabahar yaprağı ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını robot yardımı ile hazırlayın. Hazırladığınız karışımı yüzünüze sürün (sorun yaşanan yerlere daha yoğun uygulayın). 15 dakika bekledikten sonra, temiz ve ılık bir bez yardımı ile yüzünüzü temizleyin. Yaşlanmaya karşı hafta bir kez mutlaka uygulayın.

  1. Bal – yoğurt ve limon suyu:

1 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı yoğurt ve yarım yemek kaşığı limonun suyunu karıştırın. Hazırladığınız karışımı cildinizde lekeli bölgelere sürün. 10-15 dakika bekledikten sonra su yardımı ile yıkayın. Bu karışımı mutlaka haftada bir kez yapın. Yüzünüzdeki lekeler yok oldukça inanamayacaksınız.

  1. Nane – Kekik – Biberiye ve Rezene:

500 ml su ile 1 tatlı kaşığı nane – kekik – biberiye ve rezeneyi (her bitki çeşidinden 1 tatlı kaşığı) 5 dakika kaynatın. Kaynadıktan sonra buharını havlu yardımı ile başınızı kapatarak yüzünüze uygulayın. Yüzünüzdeki gözeneklerin açıldığını göreceksiniz.

Verilen cilt kürü tarifleri için malzemeleri her ne kadar doğal olsa da herhangi bir alerjiniz varsa doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Yorumlar 1

  • Teşekkürler zamanla bunları deneyeğim, umarım işe yararlar. bal ve zeytinyağını daha önce de duymuştum başka bir yerde

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir