Çocuklarda Geniz Eti Birçok Rahatsızlığı Da Beraberinde Getiriyor

Geniz eti burnun gerisinde boğazla burun arasına yerleşmiş bir dokudur. Boğazda bulunan bademciklerle aynı işleve sahiptir. Şekli üzüm salkımına benzeyen geniz eti hava yoluyla vücuda girmeye çalışan zararlı mikropları ve bakterileri yakalama işlevini görür. Vücudun zararlı mikroplar ve bakterilerle savaşmasına yardımcı olmak için antikor üretir. Zaman zaman çocuklarda geniz eti büyümesi görülebilir. Geniz eti büyümesi çocuklarda bir takım olumsuzluklara sebep olur.

Geniz Eti Büyümesinin Nedenleri

Bilimsel araştırmalarla geniz eti büyümesine kesin bir neden bulunamamıştır. Ancak kişinin genetik yapısının geniz eti büyümesine etki ettiği biliniyor. Çocuğun çok sık hastalanması ve yaşadığı ortam da bu büyüme de etkili olan faktörlerdendir. Geniz eti büyümesi olan çocuklar kreş gibi kalabalık ortamlarda bulunmadığında büyümenin yavaşladığı gözlemlenmiştir.

Geniz Eti Büyümesi Nelere Yol Açıyor?

Geniz eti büyümesi görülen çocuklarda nefes almayı sağlayan hava yolu tıkanır. Bu durumda çocuk uyurken ağızdan nefes almak zorunda kalır. Ağızdan salya aktığı görülür. Rahat nefes alamazlar. Hatta yemek yerken bile zorlandıkları görülür. Uyku esnasında terleme ve sık sık uyanma sonucu rahat uyku uyuyamazlar. Düzgün uyku uyuyamayan çocuk gün içerisinde huzursuz, uykulu ya da hiperaktif davranışlar sergiler. Okul dersleri de bu durumdan olumsuz etkilenir. Dikkatini toplayamayan çocuk derslerine yoğunlaşamaz. Çocukta iştahsızlık da sık görülen bir durumdur. Uykusu ve beslenmesi yetersiz olan çocuk büyüme ve gelişmede yaşıtlarından geri kalır. Zaman zaman zeka geriliği de ortaya çıkabilir. Ağızdan sık sık nefes almak zorunda kalan çocukta çene kemiklerinde ve dişlerde bozulmalar görülebilir. Geniz eti büyümesine paralel olarak çocukta sinüzit de sık sık görülen rahatsızlıklardandır. Kronik sinüzitin temel nedenlerinden biri geniz eti büyümesidir. Buna ek olarak çocukta orta kulak iltihabı da görülür.

Geniz Eti Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuğu okul, kreş, yuva gibi kalabalık ve tozlu ortamlardan uzaklaştırmak geniz eti tedavisinde yararlı olacaktır. Ne kadar süre ile uzaklaştırılacağı ise kişiden kişiye değişir. Bu sebeple kesin bir süre söz konusu değil. Tedavi sürecinde kortizonlu sprey kullanımı da sıkça görülür. Bazen geniz eti büyümesini zamana bırakmak gerekir. Çocuğun bedensel gelişimi ile geniz eti büyümesi her zaman paralel seyretmez. Vücut geliştikçe burunda tıkanmış olan solunum yolu da büyür ve kanallarda açılma görülür. Bütün bunların dışında bu sorundan kurtulmanın kesin çözümü geniz etini ameliyatla aldırmaktır.

Bu yazımızı okumak için zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Bu bilgiyi yararlı bulmuşsanız, lütfen arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşın. Ücretsiz bilgiyi paylaşma çabamıza verdiğiniz desteğe çok teşekkürler!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir