Çocukta Pankreas İltihabı Belirtileri Ve Tedavisi

Çocuklarda ortaya çıkan hastalıklar büyüklere oranla daha üzücü ve yorucu oluyor. Çocuklar yaşadıkları acıyı ve sıkıntıları tarif etmekte zorlandıkları için, ağrılarını tam olarak anlatamadıkları için onların hastalıkları daha zor teşhis edilir ve yorucu olur. Çocuklarda görülebilen pankreas iltihabı rahatsızlıkları belirtileri ve tedavisi oldukça zor bir süreç gerektirebilir. Tanının iyi bir şekilde konulması ve tedavi edilmesi gerekir.

Çocuklarda Pankreas İltihabı Neden Olur?

Pankreasta ortaya çıkan akut ve kronik iltihaplar, pankreasın normalin altında yetersiz çalışmasından kaynaklanır. Kalıtsal olan ve doğuştan gelen yapısal bozukluktan kaynaklanan, zehirlenme vakaları, Pankreasa denk gelen yaralanmalar çocuklarda pankreas iltihabı yapabilir. Vücutta başka bir bölgede var olan bir iltihabın kan yoluyla pankreasa geçmesi ile oluşabilir, kalıtsal olma olasılığı ise oldukça yüksektir.

Çocuklarda Pankreas İltihabı Belirtileri

Çocuklarda pankreas iltihabı oluştuğu zaman sırta doğru yayılan bir karın ağrısı, sebepsiz bir bulantı ve kusma görülür. Hastalık erken dönemde teşhis edilememişse ve ilerlemişse solunum zorluğu ortaya çıkar. Karın bölgesinde aşırı derecede bir hassasiyet olur, ateşlenme ve karında sıvı artışı gözlemlenir. Hastada genel olarak bir halsizlik, bitkinlik ve yorgunluk halleri oluşur. Bu tür rahatsızlıklar varsa ve geçmiyorsa vakit kaybetmeden hemen bir doktora başvurmak gerekir. Hızlı bir şekilde tanı konup tedaviye başlanmalıdır.

Pankreas İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Pankreas iltihabı tanısı koyabilmek için kandan pankreasın ürettiği enzimlerin oranına bakılır. Enzimlerde yükseklik teşhis edilirse pankreasta iltihap olduğu tanısı konur. Pankreas çok ciddi bir hastalıktır, eğer tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi bir durum söz konusudur. Pankreas iltihabı pankreas yetersizliğine yol açar ve ölümle sonuçlanır. Pankreas hastası hemen hastaneye götürülmeli ve yatarak tedavi işlemi uygulanmalıdır.

Pankreas iltihabı tedavisi uzun ve zorlu bir süreçtir, en az 6 ay gibi bir tedavi süresi vardır, bazı durumlarda daha uzun da sürebilir. Bu dönem sırasında karın ağrısı olabilir ya da hiç bir tanı ve bulgu olmadan yalnızca enzim yüksekliği de olabilir.

Kandan bakılan enzimlerin yüksekliğine oranla hastaya bir beslenme programı yapılır, bu programda yağ alımı azaltılmalıdır. Uygulanan diyet programı hastanın sağlığına kavuşmasında önemli bir noktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir