Doğal Bebek Deterjanı

Bebekler doğduklarında yetişkinlere kıyasla mikroplara karşı çok daha hassastır. Özellikler derilerinin tam anlamıyla gelişmiş olmaması nedeni ile pek çok alerjik belirti ile karşılaşılması mümkündür. Bebeklerin özellikle deterjanlara karşı hassasiyetleri olduğu bilinmektedir. Her ne kadar bebekler için özel olarak üretilen hazır ürünler kullanılsa da içerisinde kimyasal olmadığını anlamak oldukça zor olabiliyor.

Bebek şampuanları ve deterjanları kullanılırken pek çok anne en güvenilir markaları kullanmakta dahi tereddüt yaşayabiliyor. Bazı bebekler ise bebekler için özel olarak üretilen deterjanlara karşı da hassas olduğundan dolayı anne adayları çözümü doğal bebek deterjanı yapmakta buluyor.

Ev Yapımı Deterjanın Faydaları

Artık pek çok kişi ev yapımı doğal ürünlere daha çok ilgi gösterir hale gelmiştir. Çok iyi olduğunu düşündüğünüz markalarda dahi kimyasal olduğunu bilmek özellikle annelerin bu ürünlerden de uzak durmasına neden oluyor. Bebeklerin kıyafetlerini yıkamak ve lekeleri çıkarmak için elbette deterjana ihtiyacınız olacaktır.

Çözümü doğal bebek deterjanı ile bulan anneler hem bebeklerini kimyasallardan uzak tutmanın hem de çok daha ekonomik fiyatlarda bir deterjana sahip olmanın mutluluğunu yaşıyor. Doğal bebek deterjanı anti alerjik özelliğe sahip olduğundan dolayı bebeklerin cildine herhangi bir zarar vermez. Bu nedenle yapımı basit olduğu kadar kullanım kolaylığının olması da anne adaylarını memnun etmektedir.

bebek deterjanı
bebek deterjanı

Doğal Deterjan Nasıl Yapılır? Gerekli Malzemeler

  • 2 küçük fincan borax
  • 2 küçük fincan sodyum bikarbonar
  • 2 kalıp yıkama sabunu
  • Lavanta yağı
  • Yeteri kadar su

Sodyum bikarbonatın lekeleri çıkarıcı özelliği vardır. Bu nedenle doğal deterjan yapımında kullanılması önerilir. Bunun yanı sıra aynı zamanda koku verici bir özelliğe sahip olmasından dolayı da deterjan olarak kullanılmaya uygundur. Tercihe bağlı olarak çeşitli koku veren yağları tercih edebilirsiniz. Özellikle etkili bir kokuya sahip olan lavanta yağı ya da limon yağı deterjanlar için uygun olacaktır. Özellikle doğal bebek deterjanı yapımı için limon ve lavanta yağı uygundur.

Doğal Bebek Deterjanı Hazırlanışı

Yaklaşık iki fincan kadar olacak olan sabun rendelenir. bir tencere içerisine alınır. Daha sonra içerisinde kaynamış su eklenir. Tahta kaşık yardımıyla iyice karıştırıldıktan sonra ayrı bir kap içerisinde karıştırılan borax ve bikarbonat karıştırılarak sabun karışımına eklenir. Bu aşamada koku verici yağlar eklenir ve tüm malzemeler karıştırılıp soğumaya bırakılır. Soğuyan karışım deterjan kutusuna eklenir. Doğal bebek deterjanı olarak kullanılan karışımın her kullanımdan önce karıştırılması önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir