Dost Yüreklerin Sağlık İle Buluştuğu Yer

Dut Pekmezinin Faydaları

0 7.849

Kansere karşı koruma sağlaması, mide rahatsızlıklarına iyi gelmesi ve erken yaşlanmayı engellemesi dut pekmezinin faydaları arasındadır. Vücuda enerji vererek güç, kuvvet sağlar. Bu nedenle kış aylarında tüketilmesinde fayda vardır…

 

DUT PEKMEZİ FAYDALARI NELERDİR?

Kemikleri korur. İyi bir kalsiyum kaynağı olması sebebiyle kemik yapısını güçlendirir. Ayrıca sağlıklık dişlere sahip olmaya yardım eder. Kasların kasılma yeteneğini arttırır. Özellikle kadınlarda menopoz döneminde görülen kemik hastalıklarına karşı koruma sağlar.

 

Kansızlığa iyi gelir. Demir bakımından zengin olması sebebiyle anemiye karşı fayda sağlar.

 

Kansere karşı koruma sağlar. Kansere karşı koruma sağlayan antioksidanlar açısından zengindir. Tümörlü hücrelerin büyümesini ve yayılmasını durdurur.

 

Gribe karşı korur. İçeriğindeki C vitamini sayesinde soğuk algınlığı, grip yada herhangi bir enfeksiyon hastalığına karşı koruma sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

Erken yaşlanmayı önler. Yaşlanma, serbest radikallerden kaynaklanan hücre hasarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Oksidasif stres sebebiyle serbest radikaller üretilir. Dut pekmezi içerdiği antioksidanlar sayesinde serbest radikalleri nötralize ederek erken yaşlanmayı engeller.

 

Kemikleri güçlendirir. Kemik erimesine karşı korur. Gelişme çağındaki çocukların kemik gelişimi için faydalıdır.

 

Mide hastalıklarına karşı koruma sağlar. Özellikle ülsere karşı fayda sağlar.

 

Adet ağrılarını hafifletir. İyi bir demir kaynağıdır. Demir kaynağı olması sebebiyle adet dönemindeki kadınlar için oldukça etkilidir. Aynı zamanda içeriğindeki kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller sayesinde kanın pıhtılaşmasını önler, adet ağrılarına iyi gelir. Uterus kaslarının sağlığını korur.

 

Kan dolaşımını arttırır. Kan pıhtılaşmasını önler. Aynı zamanda kanı temizler.

 

Hafızayı güçlendirir. Beyin için faydalı bir pekmez türüdür. Beyin sağlığını korur.

 

Kabızlığa iyi gelir. Lif açısından zengin olması sebebiyle bağırsakları yumuşatarak kabızlığa yarar sağlar.

 

Kalp sağlığını korur. Kötü kolesterolü düşürerek kan akışındaki tıkanmayı önler. Bunun sonucunda kalp krizi ve felç geçirme riski azalır.

 

Gözün görme sistemine yarar sağlar. Gözü, görme kaybı ve retina dejenerasyonuna sebep olan serbest radikallere karşı korur.

 

DUT PEKMEZİ NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Dut pekmezi farklı şekillerde tüketilebilir. Kansızlık sorunu olanlar, kan şekeri düşük olanlar sabah aç karnına kahvaltıdan önce 2 yemek kaşığı tüketebilirler…

 

Pekmez yoğun kıvamlı olduğu için tek başına tüketmek zor olabilir. Bu nedenle tahine karıştırılarak dut pekmezi tüketilebilir. Çay, süt gibi içeceklerin içine ilave edilerek kullanılabilir. Bazı tatlıların içine şeker yerine eklenerek de tüketilebilir.

 

DUT PEKMEZİ KİLO ALDIRIR MI?

Dut pekmezi iştah açıcı özelliği olması sebebiyle aşırı tüketilirse kilo aldırır. Kilo sorunu yaşayanlar, zayıflamak isteyen kişiler fazla miktarda dut pekmezi tüketmemelidir. Kilo almak isteyen kişiler tüketebilir. İçeriğindeki mineral maddeler sayesinde iştah açar.

 

KAYNAKLAR:

 

Organicfacts : health-benefits/other/health-benefits-of-molasses

Yorumlar