Geniz Eti Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılmalı

Vücudun savunma mekanizmasını oluşturan geniz eti ve bademcik solunum sistemine ait olan organlardandır. Muayene sırasında geniz eti doktorlar tarafından hastanın ağzı açılması suretiyle görülmez. Çünkü insan vücuduna bakıldığında geniz eti burnun arka kısmında damağın arkasında yer alır. Geniz eti şüphesi taşıyan hasta endoskop ile görülebilir eğer hastada geniz eti fark edilmiş ve rahatsız edici boyuta gelmişse geniz eti ameliyatı önerilir. Ameliyatın geç kalınmaması oldukça önemlidir.

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı

Her çocuk geniz eti ile doğar ve önemli olan bu geniz etinin büyüklüğüdür. Unutulmamalıdır ki geniz eti çocuklarda ilk 5 yaşa kadar büyür ve sonra küçülmeye başlar. Eğer küçülme gerçekleşmiyorsa geniz eti ameliyatı yapılır. Ameliyat süresi 15 ile 20 dakika arasında süren, küçük bir operasyondur. Bu ameliyatta kanama gibi korkulacak sonuçlar ortaya çıkmaz. Çocuklarda 3 yaş ve sonrası her yaş için geniz eti ameliyatı mümkündür.

Doktorun bu ameliyat için tavsiyesi de oldukça önemlidir. Kimi doktor 14 yaşına kadar bekleme taraftarıdır, tabi bu durum çocuğu fazla miktarda rahatsız etmeyen durumlar için geçerlidir. Çocuklarda geniz eti rahatsızlığı horlama, tıkanma, ağzı açık uyuma, büyük bademcik sorunları görülmesine neden olur. Yılda 7 kez bademcik enfeksiyonu görünen çocuklarda bademcik ameliyatı yapılarak da geniz etinin rahatlatılması mümkündür.

Geniz Eti Ameliyatı Gerçekleşmezse Ne Olur?

Büyüyen ve belirli yaşa kadar da küçülmemiş olan geniz eti mutlaka ameliyat ile alınmalıdır. Eğer geniz eti ameliyatı yapılmaz ve geniz eti alınmazsa özellikle çocukta damak bölgesi gelişmez. Düzgün bir gelişimin olabilmesi için damak içerisine dil uygun şekilde yerleşiyor olması gerekir. Eğer çocukta rahatsız edici geniz eti varsa hep ağzından soluk alır ve böylece damak yeterince gelişmemiş olur.

Bu durum yalnızca damağın yapısını değil dişlerin yapısını da etkiler. Çocukta ifadesi olmayan bir görünüme neden olur. Bu yüzden 3 yaşından sonra geniz eti ameliyatının gerçekleşmesi ve erken teşhis önemlidir. Tüm bu gelişimsel ve fiziksel problemler çocukta psikolojik ve sosyal hayatta da bozuklukları beraberinde getirir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir