Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Hassas ciltler için bakım yapmak oldukça zordur. Hassas ciltli olan insanların sorunu sürekli oluşan kızarıklardır. Hassas ciltlerde hem tahriş riski fazladır hem de hemen alerji olabilir. Bunun için bazı bakım önerilerimiz var.

Öncelikle her zaman için daha az makyaj yüzünüzü bir hayli rahatlatacaktır. Temizleme losyonlarının köpürmeyen türleri sizin için daha çok yararlı olacaktır. Köpüren ürünler hassas ciltlere daha çabuk etki eder fakat olumsuz yönde etkileri olur. Bu yüzden köpüren ürünler yerine temizleme sütleri daha doğru bir karar olacaktır. Parfüm içermeyen ürünler kullanmaya özen göstermeli ve cildinizi tahriş edici hareketler yani kese gibi zorunlu olmadıkça yapmamalısınız.

Islak olan cildinize temizleme sütü sürebilirsiniz. Daha sonra ise nemli bir bezle yavaşça bu sütü cildinizden silebilirsiniz. Yüzünüz için ise soğuk ya da serin bir buhar banyosu işe yarayacaktır. Daha iyi sonuçlar almak için doğal ürünler kullanmalısınız. Mesela, yeşil çay ya da meyan kökü oldukça işe yarayacaktır.

Makyajınızı çıkarmak için bazı yağları da deneyebilirsiniz. Hem cildinizi besleyecek hem de makyajınızı çıkaracaktır. Jojoba yağı ya da badem yağı bu konuda en bilinen yağlardır.

Bir maske bakımı da salatalık ve yoğurt ile yapabilirsiniz. Bu uygulama ile hem cildinizi rahatlatacak hem de bakımınızı yapmış olacaksınız. Bu konuda aloe vera da oldukça faydalıdır. Bakımınızı aloe vera yağı ile de yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir