Hint Yağının Cilde Faydaları

Hint yağı, Hint tohumunun ezilmesi ile elde edilir. Hint tohumu yüksek miktarda protein, mineral ve E vitamini içerir. Hint tohumu ve bu tohumun yağı saç, tırnak ve cilt sağlığını oldukça olumlu yönde etkilemektedir. Hint yağının saç ve tırnak köklerini besleyerek daha hızlı uzamalarını sağlamasının yanı sıra cilde faydaları da oldukça fazladır.

Örneğin kuru ciltli bireylerde meydana gelen kırışıklıklar Hint yağı kullanımı ile giderilebilmektedir.

Çünkü Hint yağının cildin ihtiyacı olan nemi sağlayarak, cildi kuru olmaktan kurtarır. Pul pul görünen ciltleri daha sağlıklı bir hale getirir.

hint yağı

Hint Yağı Kullanımı

Hint yağının uzun süreli ve düzenli kullanımında, cildin alt tabakalarına nüfuz etmesi ile akne ve sivilceye neden olan mikroorganizmaların gelişimini engellemektedir. Böylece daha pürüzsüz bir cilt kazanılmaktadır.

Gebelik sonrası özellikle karın bölgesindeki derinin çatlamasına karşı tedavide de Hint yağı kullanılmaktadır. Hint yağı oluşan çatlamaları iyileştirir ve deriyi eski haline kavuşturur.

Hint yağının ayakta oluşan nasıra karşı da tedavi edici etkisi bulunmaktadır. Nasırın üzerine masaj yaparak uygulanması halinde ağrı ve şişliği alarak, derinin yumuşamasına yardımcı olur.

Hint yağını tek başına kullanıldığınız zaman da cilt için çok etkili bir yağdır, ancak bazı bitkisel yağlarla karıştırıldığında aktifliği çok daha fazla olabilmektedir. Bu bitkisel yağlar sarımsak yağı, tatlı badem yağı, jojoba yağı ve Hindistan cevizi yağıdır. Ayrıca aloe vera jeli ile Hint yağının karışımı da cildin yenilenmesinde ve onarılmasında oldukça etkili olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir