Kayısı Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları

Kurutulmuş kayısının çekirdeğinin yağı, son zamanlarda birçok araştırmanın konusu olmuştur.

Çünkü bu yağ, cilde sağladığı birçok fayda ile dikkat çekmeyi başarabilmiştir.

Kayısı yağını kullananların ciltlerinde yanma hissi olduğu söylense de kayısı çekirdeği yağı kullananların bu sorun ile karşılaşmadıkları görülmüştür.

Kayısı çekirdeği yağının cilde faydalarının başında cildi nemlendirmesi ve kırışıklıkları önlemesi gelmektedir. Kayısı çekirdeği yağı yeterli miktarda kullanıldığı takdirde ciltte yağlanma hissi bırakmamaktadır.

Kayısı çekirdeği yağı doğal bir güneş koruyucudur ve cildi güneşin yan etkilerine karşı koruyabilmektedir.

İçeriğinde yüksek miktarda A vitamini bulunmaktadır. A vitamini cildin solgunluğunu giderir ve cilde sağlıklı bir renk kazandırır.

Doğada en fazla B17 vitaminin içeren meyve kayısı ve kayısı çekirdeğidir. B17 kansere karşı vücudu koruyan bir vitamindir. Cilde sürülen kayısı çekirdeği sayesinde de cilt kanserleri büyük ölçüde önlenebilmektedir.

Kayısı çekirdeği yağı tek başına kullanıldığında da cilt için çok etkili bir yağdır, ancak bazı bitkisel yağlarla karıştırılıp kullanıldığı zaman çok daha aktif olabilen bir yağdır. Bu bitkisel yağlar çay ağacı yağı ve lavanta yağıdır.

Kayısı çekirdeği yağı cildin kolajen üretimini arttırır ve bu sayede de cildin elastikiyetini korumaya yardımcı olur. Cildin elastikiyeti kaybolduğu zaman cilt buruşup, kırışmaya dolayısıyla da daha yaşlı görünmeye başlar. Cildi hem nemlendiren hem de koruyan, hücrelerin yenilenmesine ve daha hızlı onarılmasına yardımcı olan kayısı çekirdeği yağı; her gün düzenli olarak cilde uygulanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir