Kuru Cilt İçin Bakım Önerileri

Sağlıklı bir cilt, nemi tutan, cilde esneklik sağlayan doğal bir lipit tabakasına sahipken, kuru cilt ihtiyacı olan lipit tabakasını yeterli miktarda bulundurmaz.  Yağlı bir madde ile kaplı olan bu lipit tabakası sayesinde cilt nem dengesini korur. Cilt kuruluğu da bu lipitlerin azalmasından ya da saf dışı kalmasından kaynaklanır. Cilt kuruluğu görülebilir ve hissedilebilir bir durumdur. Kuru cilt sorunu yaşayan insanların çoğunda deride pul pul dökülmeler, çatlamalar meydana gelir. Çok fazla cilt kuruluğu varsa ciltte kanamalar dahi görülebilir. Kuru cilt için doğal yollardan ya da medikal müdahale ile nemlendirici bakım kürleri hazırlanabilir.

Kuru cilt temizlenip yıkandıktan sonra yapılan en yanlış uygulama nemlendiriciyi doğrudan kuru bir cilde uygulamaktır. Oysa yumuşak bir havlu ile cildin nemi hafifçe alınarak nemlendirici uygulanınca cilde daha iyi nüfuz eder. Sıcak su ile değil ılık su ile duş almanız gerekmektedir. Çünkü sıcak su, ciltteki doğal lipitlerin yok olmasına yol açar.

kuru cilt

Kuru Cilt İçin Doğal Bakım Kürleri:

Zeytinyağlı Bal Maskesi:

  • 1 adet yumurta (yalnızca sarısı kullanılacak)
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Tüm malzemeleri iyice karıştırarak homojen bir karışım oluşturun. Temizlenmiş ve ılık su ile yıkanmış cildinize uygulayın. 20 dakika yüzünüzde beklettikten sonra ılı su ile durulayın.

Bal ve Muz Maskesi:

  • 1 adet muz
  • 1 yemek kaşığı bal

Muzu püre haline getirip 1 yemek kaşığı bal ile karıştırın. Temizleyip kuruladığınız cildinize uygulayın. 20 dakika yüzünüzde bekletin. Ilık su ile durulayın.

Daha fazla cilt bakım kür tariflerini buradan öğrenebilirisiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir