Leke çıkarırken yapılan 7 hata

Leke çıkarırken yaptığınız küçük bir hata işleri daha da berbat edebilir. İşte leke çıkarırken yapılan hatalar ve çözümleri…

Sıcak ya da ılık su kullanmak

Yeni bir lekenin üzerine sıcak su dökmek birçok birçoğumuzun yaptığı korkunç bir hata. Sıcak su bilhassa kan gibi protein sahibi olan kirleri dokuya sabitleyebilir. Her vakit soğuk su kullanın!

Ovalamak

Lekeyi ovaladığınızda onu silmekten ziyade yayıyorsunuz. Dahası kumaşın dokusuna zarar veriyorsunuz. Lekeyi hafif dokunuşlarla silmelisiniz.

Çok çok leke çıkarıcı kullanmak

Lekenin üstüne çok çok leke çıkarıcı döktüğünüzde köpürecek; durulamak ve kurutmak olanaksız bir hal alacak. Özellikle halılar ve döşemeler. Az miktarda leke çıkarıcı işinizi basitleştirir.

Taze lekelerde sabun kullanmak

Kalıp sabun, sabun tozu ve sabun içerenler deterjanlar bilhassa kahve, kırmızı şarap ve çay gibi renkli kirleri sabitleştirir. Lekeyi öncelikle suyla silmelisiniz.

Leke çıkarıcıları karıştırmak

Kimyasalları birbirine karıştırmak genel olarak iyi bir düşünce değil. Bir araya geldiklerinde oluşturdukları tepkinin hoşunuza gitmeyecek neticeleri olabilir. Özellikle klorlu çamaşır suyu ile amonyak bir araya geldiği zaman ölümcül klorin gazı meydana çıkabilir. Lekenize makul tek bir leke çıkarıcı kullanın.

İpek ve yünlerde klorlu çamaşır suyu kullanmak

Bu kumaşlar çamaşır suyunun ağır tesirlerine dayanamayacak kadar narin. Bu tür kumaşlarda onlara özel leke çıkarıcılar kullanmanız gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir