Mide Bulantısı İlacı Metpamid Hakkında Bilinmeyenler

Mide bulantısı ve kusma şikayeti olanların yakından tanıdığı Metpamid nedir, hangi rahatsızlıkların sonucunda kullanılır, yan etkileri nelerdir ve bunlar gibi birçok sorunun yanıtını yazımızda bulacaksınız.

Mide bulantısı gerçekten de çok rahatsız edici bir his olup, kolayca geçmeyen bir şikayettir. Birçok sebebi olabilen mide bulantısına rağmen bir de kusmada zorluk yaşandığında, bu durum iyice rahatsız edici bir hal alır. Kusmak, mide bulantısını ortadan kaldırarak vücudun temizlenmesini sağlar. Bu nedenle kişiye rahatlama hissi verir. Ancak bazı durumlarda, örneğin ilaç kullanımına bağlı olarak mide bulantısı hissi ve kusma kontrol altında tutulmalıdır. Çünkü ilacın henüz sindirilmeden vücuttan atılmasına dolayısıyla etkisini göstermemesine neden olabilir.

Böyle durumlarda mide bulantısı, kusma, mide kramplarını azaltacak ve hap yerine enjeksiyon (iğne) ile vücut dengesini kontrol altında tutacak ilaçlara ihtiyaç duyulur. Bu hususta yaygın olarak kullanılan Metpamid, ameliyat sonrasında hissedilen mide bulantısı ve kusma şikayetlerinde, mide ve ince barsak incelemeleri için yapılan radyoterapi sonrasında, kanser hastalarında kemoterapi ilaçlarının neden olduğu kusma ve bulantı durumlarında,  reflü ve ülserden dolayı hissedilen yanma, kasılma şikayetlerine ve migrene bağlı kusma durumunda kullanılan çok etkili bir ilaçtır.

 

Medpamid Mide Bulantısı İlacı Nasıl Kullanılmalı?

30 tabletli ambalaj ya da 2 ml’lik 5 ampul içeren kutularda satılan Metpamid, başlıca kusma önleyici bir ilaç olarak tanınmaktadır. İlacın tablet olanının alınması halinde en fazla yarım saat bir saat içinde etkisi görülebilir. Günde en fazla dört adet kullanmaya dikkat etmek gerekmektedir. Enjeksiyon ile alınması halinde 3 dakika ile 15 dakika arasında etkileri görülerek 1-2 saat boyunca sürer. İlaç emiliminin en iyi şekilde sağlanması için enjeksiyon yöntemi ile alınması önerilmektedir.

 

Medpamid Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler Neler?

Kanser tedavisi gören hastaların büyük çoğunluğunun şikayetçi olduğu, acı verici kısmı olan bulantı ve kusmayı etkili bir şekilde azaltıp önlediği için sıklıkla tercih edilir. Hamilelikte Metpamid’in kullanımı hakkında yeterli araştırmalar yapılmadığından ne kesinlikle kullanılmamalı, ne de kullanılmasının sakıncalı olmadığına dair bir yorum yapılamamaktadır. Ancak emziren annelerde etken maddenin süte karışmasından ötürü önerilmediği bilinmektedir.

Metpamid’in birçok eşdeğeri de bulunmaktadır. Eczanede bu ilacın bulunmadığı söylenmesi halinde duyabileceğiniz muadil ilaçların isimleri Metoklamide, Clopram, Emoject, Metoprax, Metoplon şeklinde sıralanabilir. Enjeksiyon sayesinde kana kolayca karışarak etkisini daha hızlı göstermesi sağlanan Metpamid ampul ve tablet, elbette ki reçeteli bir ilaçtır.

İlacın kullanımı sırasında araç kullanma gibi dikkat gerektiren eylemlerin yapılmasından kaçınılmalıdır. Özellikle aşırı doz alınması durumunda, yön tayin etmede sorun yaşama, uyuşukluk hissi gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtiler her ne kadar 24 saat içerisinde kaybolsa da, uzun sürmesi ya da çok belirgin hale gelmesi durumunda bu belirtileri ortadan kaldıracak farklı ilaçlar için doktor ve eczacıya başvurmak doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir