Dost Yüreklerin Sağlık İle Buluştuğu Yer

NEŞE VEREN MENEKŞE ÇEŞİTLERİ

0 5.512

Tüm çiçekler gibi menekşelerde çok güzel çiçektir. Aslında tropikal bir bitki olan menekşe çiçeği bakımı zor olmamakla birlikte özen istemektedir.

Dünyanın birçok yerinde yetişebilen bir çiçek olması ile birlikte genellikle büyük çoğunluğu Kuzey Yarımkürede yetişmektedir. Bunun yanında makul miktarlarda da Hawaii ve Güneydoğu Asya bölgelerinde yetişebildiği görülmektedir.

Menekşenin yetişebilmesi ve yaşayabilmesi için aydınlık ortamlara ihtiyacı vardır. Doğada bilinen 400 ila 500 arasında çeşidi bulunmaktadır. Yetiştirilmesi için gerekli şartlar sağlanıldığında çok güzel bir çiçeklenmeye şahit olabilirsiniz.

m2

Saksı Seçimi: Öncelikle saksı seçimine dikkat etmeliyiz. Çok derin saksılar menekşe için doğru değildir. Bitki çapının 1/3’ü büyüklüğünde saksılar tercih edilmelidir. Saksılarda mutlaka delikler olmalıdır ve su toplama altlıkları mutlaka olmalıdır.

Toprak Seçimi: Menekşe için kullanacağınız toprağı, sadece torftan oluşturmamalısınız. Menekşenin bu noktada özel ihtiyaçları vardır. Genetik özellikleri gereği, nemli ve yoğunluğu düşük topraklarda yaşamaktan hoşlanan bir bitkidir. Ve Ph dengesi çok büyük önem taşımaktadır. Ph5.5 ile 6.5 değerleri arası normal kabul edilir. Bu değerleri evde ölçebilmeniz söz konusu olmayabilir, ancak genel olarak bu değerlere ulaşmayı sağlayan toprak unsurlarını bir araya getirmeniz yeterli olacaktır. Torfun yanında, perlit, ponza, vermikülit gibi mineraller de eklerseniz, toprak hem ph hem denem bakımından menekşeye uygun bir hale gelecektir.

Işık: Işıklandırma konusu ise oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Menekşe tropikal iklimlerde, dere kenarlarında ve ağaçlarından yetişen bir bitkidir. Yani gün ışığı ile sorunu yoktur. Ancak, direkt gün ışığı zararlı olacaktır. Hızlı bir şekilde su kaybeder ve kurur. Evinizde doğu veya batı cephe varsa, menekşenizi bu yönlere bakan pencerelerin önüne koyunuz. Böylece ortalama sıcaklıkta ve aydınlanma seviyesinde yeterince ışık alarak, yanmaktan korunacaktır.

Sulama: Afrika menekşesi bakımı en çok sulamada sorun yaşanan bir bitkidir. Pek çok kimse bitkyi yanlış anlayıp ya çok sular, ya da susuzluktan kurutur. Afrika çöl değildir. Özellikle nehir kıyıları oldukça nemli ve sıcak yerlerdir. Yani menekşe, bir çöl bitkisi değildir. Öte yandan menekşe suda yetişen bir bitki de değildir. Tam ortada hassas bir sulama rejimi olması gereklidir. Sulamayı sulama altlığından yapmalısınız. Toprak yüzü nemli olacak şekilde yapılıp, yüzey kuruyunca tekrar sulanmalıdır. Fazla veya az olmamalıdır.

m3

Gübreleme: Menekşelerinize düzenli olarak gübre veriniz. Menekşeler için özel olarak üretilen ürünleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Zira kendiniz tam olarak ihtiyaçları karşılayacak gübreyi yapamayabilirsiniz.

Değindiğimiz gibi, menekşe tropik bir bitkidir ve nemi sever. Kuru ortamlarda yeterli ve düzgün büyümezler. O sebeple nem oranı en az %70 olan ortamlarda bakmanız önerilir.

m1

Kaynak: kadininfarki.com

Yorumlar