Sirkenin Faydaları Nelerdir ?

Sirkeyi Bir Parça Ekmeğin Üzerine Dökün Ve Çöğ Kutunuza Bırakın Ertesi Gün Olanlar İnanılmaz

Sirke, hepimizin mutfağında bulunan malzemelerden biridir. Çoğunlukla yemeklerde  veya salata sosu hazırlamak için kullanırız, çünkü yemeklerimize hoş ve özel bir lezzet katar. Ancak birçok insan sirkenin başka amaçlara ve tıbbi özelliklere sahip olduğunu bilmiyor. Bunlardan bir kaçını sizler için derledik.

Giderleri Açar

Tıkalı giderler her ev hanımı için en kötü kabuslardan biridir. Sorun uğraştırıcı ve çözülmesi zaman alabilir. Fakat deneyebileceğiniz kolay bir yöntem var. Sadece bir fincan kabartma tozu ve sirkeyi tıkalı gidere boşaltın, ardından reaksiyonu bekleyip bir kere de lavaboya sıcak su dökün.

Yapışkan Kalıntılarını Giderir

Duvarlarınızda veya diğer yüzeylerde yapışkan kalıntı varsa, alana biraz sirke sürüp daha sonra bir peçete ile ovalayarak silin.

Kötü Kokuları Ortadan Kaldırır

Çöp kovanızdan gelen kokuları önlemek istiyorsanız, sirke en iyi yöntemdir. Bir parça ekmeği sirke ile nemlendirin, sonra kokulu kovanın içine koyun ve bir gece bırakın. Sabah kokunun kaybolduğunu ve kovanın taze koktuğunu fark edeceksiniz.

Çok Amaçlı Temizleyici

Evinizin kusursuz bir şekilde temiz olmasını istiyorsanız, farklı temizlik ürünleri kullanmanız gerekir. Bununla birlikte, bir miktar sirke kullanılarak temizliği basitleştirebilirsiniz.  Sirke, eviniz için yüzey lekelerini giderebilen çok amaçlı bir temizleyicidir. Bir sprey şişesine su ve sirke doldurun, daha sonra etkili ve güçlü bir temizleme çözeltisi yapmak için en sevdiğiniz deterjan sıvısını birkaç damla ekleyin.

Sinek Savar

Eviniz sinekle doluysa ve onlardan kurtulmak konusunda sorun yaşıyorsanız elma sirkesi yardımcı olabilir. Bir bardak içine sirkeyi koyun ve şerit bant ile örtün, ardından uçlarını üstten delin.

Çiçeklerin Ömrünü Uzatır

Evinizde birkaç gün sonra solmuş güzel çiçekler varsa, vazonun içine su ve sirke karışımı dökün. Çiçeği bu solüsyonda bırakın daha uzun süre dayanacaktır.

Gözlüklerinizi Temizler

Gözlükleriniz çizik, lekelenmiş veya toz dolu ise ve ne olursa olsun onları temizlemeniz biraz uğraştırıcı olabilir. Gözlüğünüzün üzerine biraz sirke püskürtün tüm lekeleri ve kirleri kolayca çıkarmak için yumuşak bir bezle ovun.

Tencerenizdeki Lekeleri Giderir

Tencerelerdeki lekeleri temizleyemezseniz, 1-2 bardak sirke ve biraz su ilave edin ve karışımı 5 dakika kaynatın. Daha sonra tencereyi fırçalayın ve lekeler gözlerinizin önünde hemen kaybolacaktır.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir