Televizyonun Çocuklar İçin Tehlikeleri

Toplumumuzdaki televizyona olan büyük ilgi ve rağbet büyükler için olduğu kadar zamanının çoğunu evde geçiren okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar için de büyük risk içeriyor. Televizyon bağımlılığı olarak adlandırılan bu yeni durum insanların televizyon başından kalkamaz bir hale getiriyor. Özellikle çoğu şeyden habersiz olarak masumca televizyona kapılan çocukların gelişimi ise bu süreçte büyük tehlike altına giriyor.

Obezite Tehlikesi

Uzun süre televizyon karşısında hareketsiz kalan çocuklar, yedikleri yüksek kalorili yiyecekleri yakamadığı için bu durum, çocuğun kilo alarak obeziteye doğru gitmesine yol açıyor. Televizyon bağımlılığı konusunda ebeveynlerin çocukları hakkında endişe duymaması da bu süreci hızlandırıyor.

Televizyon bağımlılığı
Televizyon bağımlılığı

Psikolojik Tehlike

Televizyon yayınlarının içerdiği şiddet, korku ve cinsellik unsurları çocuğun psikolojisi üzerinde ciddi sorunlara yol açabiliyor. Çok fazla izlenme oranları yakalaması sebebiyle bu tarz yayınların televizyonlarda daha fazla gösterilmesi çocukların bu tarz unsurlara daha fazla maruz kalmasına neden oluyor ve ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek sorunları tetikleyebiliyor.

Sağlıksız Beslenme

Televizyon bağımlılığı, özellikle çocuklarda bir şey izlerken yediği şeyin farkında olmama hali oluşturuyor. Bu durum çocukların fazla yiyebilmelerine ve abur cubur diye tabir edilen sağlıksız yiyecekleri çokça tüketebilmelerine neden olabiliyor.

Davranış Bozukluğu

Hayal ve gerçek duyguları arasında henüz tam bir ilişki kuramamış çocuklarda görülen televizyon bağımlılığı, çocukların kendilerini hayali karakterlerle özdeşleştirmesine neden olabilir bu da çocukta olmaması gereken davranışların gelişmesine yol açabilir. Pokemon adlı çizgi diziyi izleyen bir çocuğun kendisini uçan bir pokemon sanıp pencereden atlaması bu tarz davranış ve psikolojik bozukluklara bir örnek teşkil etmektedir.

Televizyon bağımlılığı
Televizyon bağımlılığı

Asosyallik Tehlikesi

Televizyon bağımlılığı, vaktinin çoğunu televizyon başında geçiren çocuklarda iletişim kurabilme yetisinde azalmaya sebep olarak çocuğun asosyal olarak yetişmesine ve ilerleyen yaşlarında topluma uyum sağlamada zorluklar yaşamasına, içine kapanık bir birey olmasına yol açabilmektedir. Normal ve sağlıklı olan çocuğun yaşıtlarıyla beraber oyunlarla zaman geçirerek hem düşünsel yetilerini hem de sosyal yetilerini geliştirmesi iken televizyon çocukları bu konuda son derece olumsuz etkilemektedir.

Aile içi İlişkilerin Zayıflaması

Televizyon, ailelerin kendi arasındaki ilişkilerini de son derece yıpratıcı bir özelliğe sahiptir. Çok fazla televizyon seyreden aile bireylerinde diğer aile üyelerine karşı kopukluklar ve iletişim eksikliğinden kaynaklı soğukluklar yaşanabilir. Çocuğun özellikle aile sevgi ve ilgisine en çok ihtiyaç duyduğu bir zamanda televizyon ile baş başa kalması ve yalnızlaşması kendi ailesini kurduğu zaman da büyük sorunlar yaşamasına neden olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir