Dost Yüreklerin Sağlık İle Buluştuğu Yer

Diyet Yaparken Suyun Önemi..

0 8.463

Vücutta Suyun Önemi Nedir?

 

İnsan vücudunun yüzde yetmiş beşi sudan oluşmaktadır. Hayati faaliyetlerde önemli rol oynayan su sağlık için önemlidir. Vücutta su oranının azalması birçok probleme neden olabilir. İnsan vücudunun yüzde 3’lük su kaybından kan hacmi ve fiziksel performans azalır.

 

Su kaybı yüzde 5’e ulaştığında birey konsantre olma sorunu yaşar yüzde 8’de ise baş dönmesi, aşırı yorgunluk ve soluma güçlüğü oluşur.

 

Yeterli Su Miktarı Ne Kadardır?

 

Uzmanlara göre günde tüketilen su miktarı 2 ila 2,5 litre arasında olmalıdır. Doğru olarak alımı saat başında bir bardak içmekle olur. Bir kerede değil güne yayılarak tüketilmelidir.

 

Farklı Sıvılar Su İhtiyacını Giderir Mi?

 

Suyun yerine tükettiğimiz ikame ürünler (çay, kahve, meyve suyu vb.) su yerine geçmez ve günlük su tüketiminden sayılmaz. Sadece susuzluğumuzu kısa bir süre için dindirmeye yarar.

 

Su Tüketerek Zayıflanabilir Mi?

 

Günde 2,5 litre su tüketmek metabolizmayı hızlandırır. Öğünlerden 15-30 dakika önce su içmek metabolizmayı hızlandıracağından ve mide de su fazladan hacim oluşturacağından o öğünde fazla besin alınmayacaktır. Yemekle birlikte su alınması mideye yine az besin girmesine neden olur.

 

Suyun etkisi mideye az besin aldırmakla da bitmez, metabolik atıkların atılmasına da yardımcı olur, kabızlığı önler, terlemeyle kaybettiğimiz mineralleri geriye almamıza yardımcı olur.

 

Düşük kalorili, kısa sürede çok zayıflatan diyetler de kayıp yağdan değil, su ve kastan olur. Bu diyetlerde metabolizma hızı yavaşlar. Verilen kilonun geri alımı kolaylaşırken daha sonra yeniden alacağınız kiloların diyetler yardımıyla verilmesini zorlaşır.

 

Su sağlık için olduğu gibi zayıflamak içinde önemli bir etkendir. Sporla birlikte tüketilen suyun kilo kaybına neden olduğu bilinmektedir ayrıca sporla kaybedilen minerallerin de geri alınmasına yardımcı olur.

 

Günlük yeteri kadar su almak vücutta ki yağların çözülmesini sağlayarak yağ yıkımını hızlandırır. Diyetisyenlerinizin verdiği diyet listesiyle birlikte bol miktarda su tüketmeyi unutmayalım.

 

Aldığımız sularında kaliteli olduğundan emin olarak tüketelim. pH değeri yüksek sular kaliteli sulardır.

Yorumlar