Dost Yüreklerin Sağlık İle Buluştuğu Yer

Siyah Noktalar Nasıl Geçer ?

0 1.244

 

siyah nokta maskesi ile ilgili görsel sonucu

Siyah nokta, cilt gözeneklerin de biriken yağ, kir ve toz tabakasının birleşmesiyle oluşmaktadır.Ölü cilt hücreleri düzenli olarak temizlenmediğinde cildin üst kısmında birikmeye başlar ve gözenekleri tıkayarak siyah nokta oluşumuna yol açabilir.

Siyah noktalar, sivilcelerin oluşum evresinin ilk kısmıdır. Eğer önü alınmazsa sivilceler kaçınılmaz hale gelir.

Siyah noktaların oluş nedenleri farklılık göstermektedir. Özellikle yüz bölgesinde (yoğunlukta burun üstünde) görmeye alıştığımız siyah noktaların oluşumu bir seferde bir nedenden kaynaklanıyorken diğer seferde başka bir sorundan kaynaklı da oluşabilmektedir

Siyah nokta oluşumuna neden olan veya siyah noktaların çoğalmasına yol açan bazı nedenler;

 • Güneş Işığına Maruz Kalma

 • Deride Meydana Gelen Bozukluklar

 • Fazla Pigmentasyon (Hiper Pigmentasyon)

 • Karaciğer Hastalığı

 • Sivilce Lekelerisiyah nokta maskesi ile ilgili görsel sonucu

Siyah Noktaları Geçirmek İçin Maske Önerileri;

Bal Ve Esmer Şeker Maskesi

      Gerekli Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı esmer şeker

İstenen malzemeler güzelce karıştırılır. Daha sonra hazırlanan maske cilde uygulanır. Uygulama aşamasında cildinizi ovarak maskeyi uygulamalısınız. Bu sayede yüzünüzdeki siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Şekerin pürüzlü yapısı cildinizde peeling etkisi oluşturacaktır. 15 günde bir kez bu maskeyi uygulayarak temiz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Yoğurt – Limon Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • Bir kase yoğurt
 • 1 adet limon suyu

Bir kaseye yoğurt koyularak içine 1 limonun suyu sıkılır ve güzelce karıştırılır. Elde edilen maske göz altlarına temas ettirilmeden yüzün bütününe uygulanır. Maske ciltte 20 dakika bekletilir. Daha sonra ılık suyla cilt temizlenir.

Not: Limonun cildi kurutma özelliği vardır. Göz altlarının cildimizdeki en hassas bölge olması nedeniyle yoğurt ve limon karışımının göz altlarına temas etmemesi önemli bir ayrıntıdır.

Elma Sirkesi Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
  1 yemek kaşığı su

Elma sirkesi ile su karıştırılır. Daha sonra bu karışım, siyah noktaların yoğunlukta olduğu bölgelere sürülerek 15 dakika bekletilir. Sürenin bitiminde yüzünüzü ovuşturarak yıkadığınızda siyah noktaların kolayca temizlendiğini görürsünüz.

Not: Elma sirkesinin tek başına cilt üzerindeki etkileri çok daha fazladır. Ancak hassas ciltler için elma sirkesi reaksiyona neden olabildiğinden suyla seyreltilmesi en sağlıklısıdır.

 

Domates Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • 1 orta boy domates

Domatesi dilimlenerek siyah noktaların olduğu yerlere yerleştirilir ve biraz beklenir. Domates asitli bir yiyecek olduğu için cilt yüzeyinde fazla bekletilmemesi gerekir. Birkaç dakika sonra cilt ılık suyla temizlenir.

 

 

Yorumlar